Hogyan kerüld el, hogy adathalász bűnözők áldozatává válj?
- Elsődleges és legfontosabb tanácsunk számodra, hogy az Ügyfél Zóna regisztráció és a belépés során használt adataidat, valamint a belépési és jóváhagyási kódokat soha ne add ki jogosulatlan személynek – még a legközelebbi hozzátartozóidnak se!
- Fontos tudnod, hogy a biztosító soha nem kéri sem e-mailben, sem telefonon a belépési adataid megadását! A hívó fél vagy az SMS feladójának telefonszáma önmagában nem jelenti azt, hogy valóban a Groupama-tól keresnek.
- Soha ne kattints ismeretlen feladótól e-mailben vagy SMS-ben kapott biztosítói webcímre! Mindig ellenőrizd a feladó e-mail címét és a szövegben található weboldal címét – 1-2 karakter eltérés is árulkodó lehet! A legjobb megoldás, ha Te írod be a böngésző címsorába a Groupama elérhetőségét (groupama.hu) és onnan lépsz az Ügyfél Zóna bejelentkezési felületére.
- Ne telepíts ismeretlen szoftvereket saját eszközeidre, akkor se, ha arra telefonhívás során kérnek meg!
- Soha ne utalj vagy vegyél ki pénzt általad nem ismert személy kérésére, felhívására, még akkor se, ha a hívó fél biztosítási vagy más pénzügyi szervezet, vagy a felügyeletet ellátó Magyar Nemzeti Bank ügyintézőjeként mutatkozik be. Gyanakodj, ha a másik fél fenyegető hangnemet használ, vagy nyomásgyakorlásként rendőrt – valójában tettestársat – kapcsol be a hívásba. Telefonon érkező kérésre soha ne utald át a biztosítási megtakarításaidat ismeretlen számlára, úgynevezett „biztonsági számla” nem létezik!
A fenti ajánlások betartása fontos az adataid és a biztosítási megtakarításaid védelme érdekében!
A telefonos csalók, kiberbűnözők kreatív módon próbálnak az ügyfelek adataihoz, pénzéhez hozzáférni, ezért elsődleges az óvatosság és a tudatosság a visszaélés megelőzésében.
Mit tegyél, ha mégis csalás áldozata lettél?
Ha csalás áldozatává váltál, vagy úgy gondolod, hogy az adataid illetéktelenek kezébe kerülhettek, haladéktalanul vedd fel a kapcsolatot a Groupama Biztosítóval az alábbi elérhetőségek egyikén:
Többet szeretnél tudni a témáról?
Tájékozódj a legújabb átverési technikákról, és ismerd fel időben a pénzügyi csalók módszereit a KiberPajzs segítségével!
A KiberPajzs program a Magyar Nemzeti Bank, a Magyar Bankszövetség, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, a Nemzeti Kibervédelmi Intézet és az Országos Rendőr-főkapitányság, valamint a pénzpiaci szereplők összefogásában valósult meg, a tájékoztató oldal közérthetően, röviden és érdekesen mutatja be az ügyfeleket érintő leggyakoribb csalásokat, adathalász kísérleteket (phishing) és kiberbiztonsági kockázatokat: https://kiberpajzs.hu/
A kibercsalások elleni védekezéshez ismerd meg a Magyar Nemzeti Bank tanácsait is: Védekezés a kibercsalások ellen (mnb.hu)