Search toggle

Az újévi fogadalmaink harmadát tudjuk megtartani

2023.01.09.

Az egészséges életmód mellett főleg a pénzügyekkel kapcsolatban fogadkozunk

A hazai lakosság harmada tesz rendszeresen újévi fogadalmakat, különösen a fiatalabb korosztályok képviselőire és a nőkre jellemző, hogy január elején új célokat tűznek ki maguk elé – derül ki a Groupama Biztosító megbízásából készült friss országos kutatásból*.  A legtöbben az egészségükre és a pénzükre akarnak jobban vigyázni az új esztendőben. Az egy évvel korábban tett újévi fogadalmakat a válaszadók többsége csak részben tudta megtartani, egyharmaduk viszont úgy nyilatkozott, hogy teljes sikerrel járt. 

Szilveszterkor sokan átgondolják az előző évüket, mérleget vonnak, új terveket készítenek. Szakértők szerint a jó fogadalmak előremutatóak, nem annyira a lemondásra, hanem inkább valami új, valami hasznos dologra vonatkoznak, ami kedvező változásokat indíthat el az életünkben.

Idén szilveszterkor többen tettünk újévi fogadalmat

A kutatás* eredménye szerint az év fordulóján a megkérdezettek 35 százaléka tett valamilyen újévi fogadalmat, a megelőző évben ez az arány 26 százalék volt, ami viszont elmaradt a 31 százalékos „sokéves átlagtól”. Az új évre új tervekkel készülők ráadásul nem egy, hanem valamivel több mint három (átlagosan 3,2) új célt is kitűztek maguk elé. Az első és a legfontosabb az egészség. A legjellemzőbb fogadalom 2023-ra a több mozgás (38 százalék) és az egészségesebb táplálkozás (31 százalék), valamint ezekkel összefüggésben a súlyfelesleg leadása (26 százalék) volt. Az átállás a sportosabb életmódra különösen a diplomások és a 18-29 évesek körében népszerű, csaknem 50 százalékuk ezt tűzte ki célként maga elé. A fogyás pedig jellemzően a nőknél szerepel előkelő helyen az újévi tervek között.

Az egészséges életmód mellett a leggyakoribb, hogy a pénzügyeinkkel kapcsolatban tűzünk ki új célokat. Az újévi fogadalmat tevők harmada takarékosabban szeretne élni, visszafogná a kiadásait, csaknem negyede pedig a korábbinál sikeresebben gyarapítaná a megtakarításait 2023-ban. Bár sokan gondolhatják azt, hogy az új év kezdete a legjobb alkalom a lemondásra a káros szenvedélyekről, ezek a vállalások nincsenek ott a lista elején. A dohányzásról a válaszadók 17 százaléka szeretne leszokni, a közösségi média használatát és az alkoholfogyasztást 6-7 százalékuk fogná vissza. 

Örülünk annak, hogy az egészségük megőrzése mellett a pénzügyeikkel is többet akarnak foglalkozni az új évben az emberek. A jelenlegi helyzetben fontos, hogy jobban figyeljünk megtakarításainkra, olyan lehetőségeket ragadjunk meg, amelyekkel hatásosan ellensúlyozhatjuk az infláció hatását. Ehhez próbálunk segítséget nyújtani év végi akciónk meghosszabbításával, mellyel még januárban is minimum évi bruttó 10%-os garantált hozammal érhető el a legnépszerűbb megtakarítási életbiztosításunk

– mondta el Füzes Edit, a Groupama Biztosító lakossági személybiztosítási termékmenedzsment vezetője. 

Sikerek, részsikerek, kudarcok

Minden terv annyit ér, amennyit sikerül megvalósítani belőle. A kutatás eredményéből az is kiderült, hogy az egy évvel korábban tett újévi fogadalmakból mennyit sikerült megtartani. Az esetek egyharmadában (36 százalék) teljes sikerről számoltak be a válaszadók, de a többség (58 százalék) elismerte, hogy csak részben sikerült megvalósítania azt, amit eltervezett, év közben elfogyott a lendület, az akarat. Az mindenesetre biztató, hogy 100-ból csak 6-an vallottak teljes kudarcot, de ez a legtöbbjüknek nem vette el a kedvét attól, hogy idén újra próbálkozzon. Az eredmények ugyanis azt mutatják, hogy a tavaly újévi fogadalmat tevők mindössze 2 százaléka nyilatkozott úgy, hogy idén inkább nem tervez el semmit, az elsöprő többség viszont most is új célokkal vág neki az előtte álló évnek. 

 *Forrás: NRC Omnibusz kutatás. A kutatás célcsoportja: a 18-65 éves lakosság, az adatfelvétel ideje: 2022. december 19-24. Mintanagyság: 1000 fő