Search toggle

A téli szünetben 20-25 százalékkal nő a tűzkárok gyakorisága, legyünk nagyon körültekintőek!

2024.12.19.

A tűzesetek súlyosságát mutatja, hogy átlagos kárértékük milliós nagyságrendű, mintegy tízszerese például a szélsőséges időjárás okozta klimatikus károk átlagos nagyságának. Nemcsak a gyertyagyújtással érdemes azonban körültekintőnek lenni, a Groupama Biztosító tapasztalatai szerint a tűzesetek megközelítőleg 70%-a valamilyen elektromos zárlatra vezethető vissza. A téli ünnepkör ráadásul nemcsak a tűzesetekben és az elektromos zárlatokban csúcsidőszak, de a sok vendégjárás, a vidéki, vagy akár a külföldi utazások a betörőknek is vonzó lehetőség. Miként előzhetjük meg az év végi káreseteket?

Jönnek az ünnepek, igyekszünk több időt tölteni szeretteinkkel, kicsit ellazulni, pihenni. A nyugodt napokat ugyanakkor nagyon tönkreteheti az, ha a csillagszóró vagy az adventi gyertya tüzet okoz, esetleg, ha az elektromos berendezések a díszkivilágítás miatt tönkremennek.

„Az ünnepi időszakban, immár több éves tapasztalat alapján kijelenthető, hogy 20-25 százalékkal valóban növekszik a tűzkárok száma. A tűzesetek ráadásul sajnos szinte mindig súlyosak, akármi is okozza, az átlagos kárérték egymillió forint feletti. Ez mintegy tízszerese például a szélsőséges időjárás okozta úgynevezett. klimatikus károk átlagos nagyságának”

– hívta fel a figyelmet Berentés László, a Groupama Biztosító szolgáltatási igazgatója.

Az elektromos zárlatok még gyakrabban okoznak tüzet

Fontos felhívni a figyelmet, hogy fűtési szezonban, nemcsak a gyertya és a csillagszóró, hanem akár a kazán is a kockázati tényezők közé sorolható. A nyílt láng mellett az elektromos készülékek miatti zárlat is okozhat tüzet. A Groupama Biztosító tapasztalatai szerint a tűzesetek megközelítőleg 70%-a valamilyen elektromos zárlatra vezethetők vissza. Nagyon sok tűzeset keletkezik a téli időszakban az elektromos hősugárzók, radiátorok nagy energiafelvétele miatt kialakuló elektromos zárlatból. A fűtési idényben, vagyis az év első és utolsó negyedévében általában is több a zárlatos kár.

A tolvajok is ünnepelnek?

Az ünnepek alatt sokan kelnek útra akár rokonlátogatás akár kikapcsolódás, hosszabb utazás céljával. Idén a munka- és pihenőnapok alakulása miatt erre különösen jó lehetőség nyílik.  Az üresen hagyott otthonok azonban a betörőket is csábítják, de a besurranó tolvajok is kihasználhatják a család meghitt ünneplését a nappaliban, miközben a ház további helyiségeiben nincs senki.

Hasznos tanácsok a biztosítótól

  • Az egész ünnepkörben legyünk nagyon körültekintőek! Nem kell végigizgulni az ünnepnapokat, de vegyük figyelembe, hogy ebben az időszakban többször használunk nyílt lángot, jobban megterheljük az elektromos hálózatot, gyakrabban hagyjuk üresen a lakásunkat, ezért körültekintőbbnek kell lennünk!
  • Ne a karácsonyfán gyújtsuk meg a gyertyákat, csillagszórókat! A fenyő, a gyanta, a műfenyő egyaránt rendkívül jól ég.
  • Az adventi koszorút biztonságos, jól látható és körülhatárolt helyre tegyük, illetve helyezzünk alá nem éghető anyagot, például egy fém tálcát. A hagyományos gyertyáknál mindig figyeljünk arra, hogy amennyiben megfeledkezünk róluk, és végig égnek, könnyen meggyújthatják az alattuk lévő tárgyakat.
  • A fényfüzéreket, égősorokat megbízható helyen vásároljuk, ha elmegyünk otthonról, kapcsoljuk ki őket!
  • Ügyeljünk arra, hogy az elektromos hálózatunkat ne terheljük túl.
  • Ha az ünnep során nagy teljesítményű elektromos berendezéseket használunk, legyen az fűtési vagy világítási, díszítési célú, vizsgáltassuk meg az elektromos hálózatunkat! Ha a villamos energiát használjuk fűtésre, feltétlenül kérjük szakember segítségét.
  • Amíg ünneplünk bent, ügyeljünk arra, hogy nincs-e olyan része a háznak, lakásnak, ahová jó zsákmány reményében, könnyedén besurranhatnak a tolvajok.
  • Ha elutazunk, tegyünk óvintézkedéseket! Semmiképp se tegyük ezt közzé a social felületeinken, és kérjük meg szomszédainkat, hogy nézzenek rá a lakásunkra!