Search toggle

Átlagosan 32 éves korunkban kötjük meg első kockázati életbiztosításunkat

2024.01.23.

Elsősorban nem saját maguk biztonsága, hanem a szeretteik, családjuk iránt érzett felelősség készteti az embereket arra, hogy kockázati életbiztosítást kössenek. Aki köt, jellemzően a harmincas éveiben teszi. A konstrukció kiválasztásánál a legfontosabb szempont a biztosító iránti bizalom, pozitív tapasztalat, ezért sokan (44%) elsősorban biztosítót választanak, és csak utána a konkrét biztosítási terméket – derült ki a Groupama Biztosító megbízásából készült országos kutatásból*.

Januárban sokan tesznek fogadalmakat, elhatározásokat, és az is jellemző, hogy régóta halogatott dolgokat végre kézbe veszünk, elintézünk. Ilyenkor kerülhet sor arra is, hogy átgondoljuk, gondoskodunk-e eléggé biztonságunkról, mi történne szeretteinkkel, ha velünk történne valami? Egy friss kutatás szerint szükség is van erre, hiszen a magyarok félelmei között kiemelt helyen szerepelnek a betegségektől, balesetektől való aggodalmak.

A magyarok 38 százaléka aggódik egészségügyi problémák miatt

A Groupama Biztosító megbízásából végzett 1000 fős felmérés adatai pontosan megmutatják, hogy mitől tartunk leginkább és azokra hogyan készülünk fel. A válaszok alapján elmondható, hogy az anyagi gondok után rögtön a második helyen az egészségi problémáktól való félelmek állnak a hazai felnőtt lakosság körében.

A válaszadók ráadásul jobban tartanak a családtagjaikat érintő súlyos betegségtől, halálesettől vagy akár munkanélküliségtől, mint a saját magukkal kapcsolatos eseményektől: míg saját magával kapcsolatban a válaszadók 38%-a jelzett aggodalmat, a családtagokat érintő félelmekről 46% számolt be. Ez alapján nem meglepő, hogy a kockázati életbiztosítást választók legfőbb indoka a családról való gondoskodás: 44%-uk jelölte meg ezt az érvet döntésük indokaként.

A megtakarítás hiányát is pótolhatja

A kutatás rámutat arra is, hogy a válaszadók nagy része, pontosan 84%-uk úgy érzi, hogy nincs maradéktalanul felkészülve a váratlan helyzetekre. A megkérdezettek közel fele sem vésztartalék jellegű megtakarítással, sem pedig kockázati életbiztosítással nem rendelkezik.

„Még mindig sokan vélekednek úgy, hogy a kockázati életbiztosítások elsősorban az időseknek szólnak, miközben inkább azoknak a fiataloknak van szükségük erre a megoldásra, akiknek még nincs elegendő megtakarításuk, viszont családot alapítanak, lakáshitelt törlesztenek, sok kiadásuk van. Ezek a termékek pár ezer forintos díjért többmilliós segítséget nyújthatnak egy nehéz helyzetben, mellyel az egész család átvészelheti például az egyik kereső szülő balesete, betegsége miatti jövedelemkiesés időszakát”

– mondja Füzes Edit, a Groupama Biztosító lakossági személybiztosítási termékmenedzsment vezetője.

A kutatás eredményei is alátámasztják, hogy legtöbben az önállósodásra, családalapításra jellemző életkorban, a harmincas éveikben tervezik, hogy kockázati életbiztosítást kötnek. A többség valóban ebben az életkorban köti meg: a váratlan élethelyzetekre segítséget nyújtó kockázati életbiztosítást kötők átlagéletkora 32 év.

Sokszor nem terméket, biztosítót választunk

A kutatásból az is kiderült, hogy a kockázati életbiztosítás megkötése erőteljesen bizalmi ügy. A válaszadók 44%-a először a biztosítót, majd magát a biztosítást választja ki. Az internetes keresés itt is fontos, de a tájékozódás nagyon jellemző módja, hogy ismerős biztosítóhoz vagy biztosítós ismerőshöz fordulnak, és nem a teljes piacot kívánják feltérképezni. A felmérés szerint a megkérdezettek szerződéskor a személyes kapcsolattartást részesítik előnyben. Emellett a többség kifejezetten igényli, hogy a kiválasztott konstrukció személyre szabható legyen és haláleset mellett betegségre, balesetekre, maradandó sérülésre is fedezetet biztosítson.

A biztosítás megkötése sokak számára a biztonságérzet növelését, a szorongások csökkentését is jelenti. A kockázati életbiztosítással rendelkező válaszadók beszámolnak például a feszültség, a bizonytalanság csökkenéséről, vagy egy probléma megoldása miatt érzett megnyugtató érzésről is a szerződéskötés pozitív hatásaként.

„Most egyszerre szeretnénk támogatni a megtakarítások gyarapítását és a kockázati életbiztosítások kötését, azaz a váratlan helyzetekre való felkészülést, hiszen a szerződéskötési díj nélkül megköthető, rugalmasan alakítható megtakarítási életbiztosításunk ebben az évben is elérhető garatált hozammal, melyre ráadásul 5.000 forintos jóváírást adunk egy legalább 5 millió forint fedezetű új kockázati életbiztosítás választása esetén”**

– fejtette ki Füzes Edit.

 

* Forrás: A Groupama Biztosító megbízásából 2023 őszén készített, nem, korcsoport, végzettség, lakóhelytípus és régió alapján reprezentatív, online kérdőíves felmérés, mely az NRC NetPanel, Magyarország legnagyobb kutatási panelje segítségével készült.

** A garantált hozamot, és az 5.000 Ft-os jóváírást nyújtó akciók, illetve a Releva Kockázati Életbiztosítás, a Next Megtakarítási Életbiztosítási, valamint Next Nyugdíjbiztosítási termékekre vonatkozó valamennyi részlet a Groupama Biztosító honlapján érhető el. A sajtóközleményben leírtak nem minősülnek ajánlattételnek.