Elérhetőségeink
+36 1 467 3500
Search toggle
Külföldön jobban félünk az átverésektől, mint itthon
2024.07.31.

A külföldre készülő magyar utazók többsége, több mint 60 százaléka úgy gondolja, hogy a határt átlépve, turistaként megnő az esélye annak, hogy valamilyen pénzügyi átverés, megtévesztés áldozatává válik. A legtöbben attól tartanak, hogy ellopják az értékeiket, irataikat, lehúzzák őket a taxisok, az éttermesek, illetve lecsapnak rájuk a bankkártyás csalók. A Groupama Biztosító és az OTP Bank megbízásából készült országos reprezentatív kutatás* eredményéből az is kiderült, hogy 100-ból 70 utazó külföldön tudatosabban viselkedik és kifejezetten ügyel arra, hogy elkerülje ezeket a csapdákat.

Budapest, 2024. július 31., szerda – A leggondosabban előkészített külföldi utazás is jár némi izgalommal, hiszen kilépünk a megszokott környezetünkből, a komfortzónánkból. Ezeket a feszültségeket a pihenésre vágyó magyarok jelentős része igyekszik mérsékelni. Részben ez lehet az oka annak, hogy a kutatás eredménye szerint a válaszadók mindössze 15 százaléka kedveli a spontán, komolyabb előkészületeket, tervezést nem igénylő külföldi kiruccanásokat. A többség ezzel szemben szereti jó előre megszervezni az utazást, lefoglalni a szállást, kiválasztani a programokat.

Félelem az átveréstől külföldön

A pénzügyi aggodalmak listáját az értékek, iratok ellopása vezeti, a válaszadók 52 százaléka tart ettől valamilyen mértékben, 100-ból 12-en kifejezetten erőteljesen. A második helyen az éttermi vagy taxis átverések lehetősége áll 47, a harmadikon pedig a bankkártyás csalások veszélye 42 százalékos aránnyal. Itt érdemes azt is megjegyezni, hogy a betegségeket, baleseteket a megkérdezettek 50, illetve 47, a rossz időjárást viszont 58 százaléka sorolta az utazás nyugalmát fenyegető kellemetlenségnek.

Mástól tartunk, mint amitől igazán kellene

A fenti félelmek nem alaptalanok, de nem is teljesen reálisak. A Groupama Biztosító tapasztalatai szerint ugyanis – bár az elmúlt években az ezzel kapcsolatos bejelentések száma növekvő tendenciát mutat – a külföldön történő káreseteknek mindössze 5 százalékát teszik ki a lopással, rablással, vagy az iratok elvesztésével kapcsolatos bejelentések.

Adataikból ráadásul az is látszik, hogy ezeknek a pénzügyi bosszúságot okozó bejelentéseknek a harmada 100 ezer forint alatti, és felük nem éri el a kétszázezer forintot sem. Összehasonlításul, míg a lopások, rablások átlagos kárértéke 300 ezer forint körüli, a betegségek vagy balesetek következtében felmerülő kifizetések átlagos nagysága ennek több, mint duplája, már a 650 ezer forintot közelíti.

„Kárbejelentéseink között egyértelműen a betegségekkel, balesetekkel kapcsolatos esetek vannak többségben. Ráadásul a kifizetések nagysága is ezekben az esetekben a legmagasabb. Az kevésbé jellemző, hogy valaki a legértékesebb ruhadarabjait, ékszereit, műszaki cikkeit viszi magával egy utazásra, balesetek, betegségek viszont sajnos külföldön is érhetnek bennünket, melyek ellátása több millió forintra rúghat, de többször találkoztunk olyan esetekkel, ahol a kórházi számla a 100 millió forintot is meghaladta”

– mondta el Berentés László, a Groupama Biztosító szolgáltatási igazgatója.

Bíztató, hogy egyre tudatosabban készülnek fel utazásukra a határt átlépők. Ma már az utazók háromnegyede többnyire köt utasbiztosítást. A többség a jó ár-érték arányú biztosítást keresi, olyat, ami még kedvező árú, de a minimális védelemnél többet nyújt, azaz megfelelő anyagi védelemre számíthatnak egy orvosi ellátás, de lopás-rablás, vagy az iratok elvesztése esetén is.

„Az ügyfelek biztosításkötési tudatosságában látszik a pozitív változás. Ehhez nagyban hozzájárul, hogy már online módon is meg lehet kötni az utasbiztosításokat. A digitális úton kötött biztosítások 40%-át a nyári időszakban kötik meg az ügyfelek”

– mondta Nagy Csaba, az OTP Bank lakossági bankbiztosítási termékmenedzsere.

Valóban nagyobb eséllyel válunk csalás áldozataivá külföldön?

A kutatásban a résztvevők többsége úgy nyilatkozott, nem gondolja, hogy külföldön nagyobb veszélyben vannak a bankkártya-adatai, mint itthon. Külföldi utazás esetén célszerű megtenni a megfelelő előkészületeket, hogy zökkenőmentes legyen a kártyahasználat.

Az OTP Bank tippjei külföldi utazáshoz

• Célszerű bejelentenünk a bankunknak, ha külföldre utazunk.

• Utazás előtt ellenőrizzük a kártyánk külföldi használat korlátozásának beállítását is, hogy a beállítás alapján kártyánk hol használható készpénzfelvételre vagy vásárlásra.

• Mindig ellenőrizzük kártyahasználat előtt, hogy a kártyán található védjegy fel van-e tüntetve az ATM-en, ki van-e ragasztva az elfogadóhely bejáratán vagy a pénztárnál. Ha megtaláltuk a védjegyet, akkor használhatjuk a kártyánkat az ATM-eknél vagy fizethetünk vele.

• Ha elvesztettük vagy ellopták kártyánkat, vagy olyan tranzakciót észlelünk, amelyet nem mi kezdeményeztünk, akkor a kártya letiltásához mielőbb hívjuk fel bankunkat.

• OTP ügyfélként lehetőségünk van a kártya letiltására OTP InternetBankban, MobilBankban.

• Külföldi utazáshoz mindig kössünk időben utasbiztosítást, ha gyakran utazunk érdemes olyat választani, mely egy egész éven át fedezi rövidebb vagy hosszabb külföldi útjainkat.

• Az utazást megelőző hónapban érdemes számlánkhoz igényelni az Árfolyam+ csomagelemet, mellyel az OTP Bank középárfolyamán van lehetőségünk devizautalásra 600 000 forint összeghatárig és külföldi kártyás vásárlásra a boltokban 600 000 forint értékhatárig, meghatározott devizanemekben.**

• Amennyiben készpénzre lenne szükségünk, az OTP Csoport készpénzautomatáiból díjmentesen van lehetőség a felvételre. A díjkedvezmény nyolc országban (Albánia, Bulgária, Horvátország, Moldova, Montenegró, Szerbia, Szlovénia, Ukrajna) érhető el az OTP Csoport által üzemeltetett ATM-eken, a hitelintézet által magánszemélyek számára kibocsátott betéti kártyákkal. ***

* Forrás: A minta forrása: NRC Omnibusz kutatás. Az adatfelvétel ideje: 2024. április 15 – 17. A kutatás célcsoportja: 16-75 éves lakosság. Mintanagyság: 1000 fő. Az adatfelvétel módszere: online kérdőíves felmérés többszörösen rétegzett, véletlen mintavétellel az NRC NetPanel, Magyarország legnagyobb kutatási panelje segítségével. Reprezentativitás: a minta reprezentatív a magyar lakosságra nem, korcsoport, végzettség, lakóhelytípus és régió alapján. A tájékoztatás nem teljes körű, ezért további részletekről kérjük, tájékozódj az OTP Bank fiókjaiban és honlapján (www.otpbank.hu) közzétett üzletszabályzatokból és hirdetményekből.

** Az akció 2025. február 28-ig került meghosszabbításra és visszavonásig érvényes.

*** Az ATM Friendly fee-t, vagyis az OTP Csoport ingyenes készpénzfelvételi akcióját a bank visszavonásig, de legkésőbb a 2024. évi infláció központi statisztikai hivatali közzétételét követő 2. hónap első napjáig biztosítja. További részletek az OTP Bank fiókjaiban, valamint a hitelintézet honlapján, a www.otpbank.hu-n közzétett üzletszabályzatokban és hirdetményekben olvasható.